Böbrek Hastalıkları

Posted by in Böbrek Hastalıkları

Böbrek HastalıklarıBöbrek Hastalıkları Nelerdir?

Böbrek hastalıkları, her organ gibi böbreklerin de hastalıkları vardır. Bunlar iltihaplanma, anomali, iyi huylu tümör, kötü huylu tümörler olabilir. Böbrek taşı oluşumu böbrekler için en tehlikeli düzeyde sayılabilecek bir diğer böbrek hastalıklarındandır. Böbrekte atılması gereken sıvılarla beraber kristal oluşumu denilen ve böbrekte taş oluşumuna sebep olan katı maddeler bulunur. Sağlıklı bir böbrekte katı kristaller, böbrek inhibitörleri vasıtasıyla süzülerek atılır. Böbek taşı olan bir böbrekte ise inhibitörlerin görevini yapamaması, yeterli düzeyde etkili olmaması veya kristallerin çok fazla olması sonucu böbrek taşı hastalığı ortaya çıkmış olur.

İnhibitörlerin yetersiz kalmasının sebeplerinden en önemlisi vücuda alınan suyun yetersiz miktar olması veya çok fazla su kaybıdır.

Böbrek Hastalıkları Adları

Böbrek hastalıkları olarak başlıca karşımıza çıkan ve günümüzde yaygın bir şekilde bulunan bazı böbrek hastalıklarının isimleri şu şekilde sıralanabilir

Böbrek Hastalıkları Adları

Böbrek Yetmezliği

Böbrek hastalıkları araştırmalarında en önemlisi böbrek yetmezliğidir. Böbrek yetmezliği aniden ortaya çıkan bir hastalık değildir. Daha önceden böbreğin görevlerini yapamaması, böbreklere gereken hassasiyetin gösterilmemesi gibi yıllarca ihmal edilen sağlıksız yaşama biçiminin böbrek yetmezliği hastalığı olarak ortaya çıkmasıdır. Böbrek yetmezliği, böbreğin vücut içindeki sıvıları ayrıştırarak idrarı dışarı atamaması durumuna denir. Böbreklerin süzme mekanizmaları olan nefronların, yararlı ve zararlı maddeleri ayrıştıramayacak düzeye gelmesiyle böbrek yetmezliği meydana gelmiş olur.

Glomerülonefrit

Böbrek hastalıkları ile ilgili ikinci derecede hassasiyete sahip olan glomerülonefrit hastalığıdır. Bu hastalık, bademciklerde meydana gelen alerjik semptomların aynısının böbreklerde meydana gelmesiyle oluşur. Glomerülonefrit, böbrek tubulusları (böbreğin etli kanal kısımları) nda meydana gelen alerjik bozukluktur. Glomerülonefrit, idrarın yeterince dışarıya atılamaması ile oluşur. Bunun sonucunda böbrekte ödem gelişir, üre miktarı artış gösterir. Glomerülonefrit hastalığındaki tehlikeli olan durum, böbreklerde hiç bir zaman olmaması gereken ve vücudun yapı taşları olan proteinlerin vücuttan atılmaya çalışılmasıdır ki böbreğin görevini yapamadığı buradan açıkça görülebilir. Buna aynı zamanda böbrekte albümin ismi verilir. Glomerülonefrit, uzun vadede böbrek yetmezliğine dönüşür.

Böbrek hastalıklarının bir çok türü ve çeşidi vardır. Sitemizdeki diğer yazılarda böbrek hastalıkları, böbrek taşı ve böbrek hastalıkları tedavisi ile ilgili yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Böbrek Hastalıkları ve Tedavileri

Böbrek Hastalıkları ve Tedavileri

Böbrek hastalıkları yaygın olduğu kadar, modern ve alternatif tıbbın bizlere sağlamış olduğu çözüm önerileri de yaygındır. Böbrek hastalıkları ve tedavilerinde birincil çözüm yolu mutlaka doğal yani bitkisel çözümler olmalıdır. Doktora gittiğimizde bize büyük ihtimalle kimyasal (ilaç, hap, antibiyotik) kullanımı ya da ameliyatlardan bahsederler. Oysa bunlara gerek kalmadan, doğal olarak tedavi edilebileceğimiz yöntemleri elde etmek daha sağlıklı ve faydalı olacaktır. Böbrek taşı hastalığı için Böbrek Taşlarından Kurtulma Kılavuzu isimli kitap, böbrek taşından nasıl kurtulacağınızı açıklamaktadır. Kitaptakileri uygulayanlarda böbrek taşı rahatsızlığı tamamen geçmiş olmakla beraber, hastalığın tekrar etmediği gözlemlenmiştir. Böbrek taşı ile ilgili daha fazla bilgi almak için böbrek taşı sayfamızı okuyabilir, böbrek taşı tedavisinin nasıl olduğu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilir veya Böbrek Taşlarından Kurtulma Kılavuzu Kitabı ‘ nı inceleyebilirsiniz.

---------------------------------------------------------------

Böbrek Taşı Doğal Tedavisi Sitemizi Arkadaşlarınıza da Tavsiye Edebilirsiniz. Teşekkür Ederiz...